Klasyk w “kreskówce” – część trzecia

przez | 1 lutego, 2022

{Dziś zaczniemy od pojazdu pewnej sędziwej Pani Detektyw.}

Nash Metropolitan – pojazd Babci Detektyw z “Sylwester i Tweety na tropie”. Mikroskopijny pojazd “dziarskiej staruszki”, która swoim temperamentem zaraża (trudno o lepsze słowo) inne osoby. Pomimo niewielkich rozmiarów Nash mieści potężnego psa, wielkie czarnego “kotecka*” i oczywiście Tweetiego, który najczęściej sam rozwiązuje zagadki i pozwala Babci na przyjęcie całej chwały i nagród za rozwiązanie zagadki. “Metro” nie ma żadnych ukrytych mocy, ale też jest niezawodny i wiele razy ratuje dzielną staruszkę przed goniącymi ją zbirami. Nash doskonale podkreśla indywidualizm całej “paczki” detektywów.

Nash Pani Detektyw

Źródło: Tumblr

Ford LTD Country Squire – pojazd Ricka z “Rick and Morty”. Tytułowy bohater to ekscentryczny naukowiec, senior, który opiekuje się wnukiem. Choć to kreskówka dla dorosłych – oglądają ją przede wszystkim nastolatkowie. Nawet oni dostrzegają dziwną sytuację – szalony naukowiec i alkoholik (w jednej osobie) jeździ luksusowym rodzinnym Fordem? Typowy pojazd do nietypowych celów – nie jest jak De Lorean. Wielkie kombi ze sklejką na drzwiach to symbol Ameryki, do której po podróżach po odległych galaktykach wracają nasi bohaterowie. Podróż nim to jak powrót do domu.

Ford LTD – pojazd szalonego naukowca

Źródło: IMCDb

Toyota Previa z “Rugrats”. To ulubiony pojazd większości bohaterów tej kreskówki. Jeżdżą nim “mamuśki”, emeryci i młodzież. Wybór tego pojazdu do amerykańskiej kreskówki był związany z akcjami promocyjnymi Toyoty. W kreskówce jeździ kilka Previi – każda w innym kolorze. Na tle oryginalnego Citroena DS, Cadillaka Fleetwood czy Edsela, Toyota zdaje się być pojazdem zwyczajnym. Niezwyczajni są jej właściciele – każdy jest inny, ale ma podobne potrzeby. Być może dzięki tej kreskówce dziś większa Toyota Sienna jest popularna w USA.

“Wszyscy mają Previę, mam i ja”

Źródło: Curbside Classic

Mini Mk3  – pojazd Jasia Fasoli z “Mr Bean”. To wierna kopia pojazdu z filmów fabularnych. Pan Jan zawsze podróżuje z pasażerem – niewielkim pluszowym misiem. Samochód ma specyficzne “zabezpieczenie przeciwkradzieżowe” w postaci kłódki i skobla. Mini zostaje przedstawione jako pojazd życiowego “fajtłapy”, tymczasem jest po pojazd kojarzony w przedstawicielami wolnych zawodów i wcale nie jest tani w zakupie. Mini z kreskówki to mistrz wszechstronności – jest małe, ale pan Jan wykorzystuje je w stu procentach. Fakt, jest zabawne.

Mini i jego najsłynniejszy właściciel

Źródło: ArduSAT

Avrocar – pojazd rodziny “Jetsonów”. W zasadzie trudno porównać ten pojazd do rzeczywistej konstrukcji. Z perspektywy czasu najbliżej jej do Avrocara – latającego pojazdu o znajomym kształcie. Owszem, pojazd Jetronów ma szklaną kopułę i składa się w formę walizki, ale porównując Avrocara do konstrukcji pojazdu z kreskówki znajdziemy wiele podobieństw. Rodzina Jetsonów żyje w przyszłości i latający samochód to u nich “norma”. Obecnie trwają prace nad podobnymi pojazdami. Być może za 20-30 lat świat z kreskówki będzie realny? Kto wie.

Avrocar rodziny Jetsonów

Źródło: Cartoon Network

Oldsmobile Cutlas Supreme – pojazd Królika Bugsa z “Getaway Driver”. Nietypowy, jak na kreskówki Warnerów, pojazd. Królik Bugs był wożony przedwojennym Daimlerem (to ten z długim przodem przesuwającym się przez kilka ekranów), w najnowszych produkcjach jeździ Priusem a w tej kreskówce korzystał z popularnej w latach 70-tych limuzyny. Pojazd ten w rzeczywistości najczęściej był radiowozem. Jako taksówka był za drogi. Miał dobre osiągi, co zostało podkreślone Samem Yosemite, który jako pasażer z trudem zniósł podróż tą osobliwą “taryfą”.

Sam wsiada do “taryfy”

Źródło: Youtube

VW Bus z “Wojowniczych Żółwi Ninja”. Zmutowane żółwie w “zmutowanym Volkswagenie”. Dlaczego? Pojazd kryje wiele niespodzianek. Mikrobus to ich centrum dowodzenia i znakomita “kryjówka”. W licznych schowkach znajduje się broń oraz wiele gadżetów o bliżej nieokreślonej użyteczności. Ma wysuwane działka, dwukolorową karoserię i koło zapasowe dumnie przymocowane pod przednią szybą. Taki wizerunek Busa w kreskówce to miła odmiana wobec “cukierkowego” wizerunku wykreowanego przez pokolenie “dzieci-kwiatów”.

Volkswagen Wojowniczych Żółwi

Źródło: pinterest

International Harvester L-170 czyli “Złomek” z serii “Auta” – on musi tu być. Ledwo trzyma się na kołach, ale jest niezastąpiony. To jeden z przypadków, gdy pojazd ma ludzkie cechy – “Złomek” pije paliwo o podejrzanym składzie (wyprodukowane w bimbrowni należącej do Volkswagena), czasem gada głupoty i nie zawsze pamięta co robił w przeszłości. Jest zdezelowany, ale doskonale spisuje się w roli holownika. Oryginalny Harvester L-170 to jeden z najpopularniejszych pojazdów tego typu, ale najlepsze czasy ma już za sobą. Zupełnie jak “Złomek”.

“Złomek”

Źródło: Pixar

AMC Pacer – pojazd Fraya z “Futuramy”. W tej kreskówce znajdziemy wiele pojazdów, w tym nawet te ze znanych horrorów. Pacer wśród nich to pojazd, który dopiero zostanie doceniony w przyszłości. Po powrocie do 20-go wieku Pacer staje się pojazdem dopracowanym i udanym. Nie lata ani nie mówi, ale na tle wynalazków z przyszłości jest “wystarczający”. W “Futuramie” pojawia się wiele innych pojazdów – Avanti, Mercedes 770 i “kosmiczne” interpretacje klasyków z XX wieku, które latają i przenoszą się w czasie.

AMC Pacer

Źródło: IMCDb

Toyota Supra, należąca do Keiichiro z “Wangan Midnight” – pojazd z japońskiej kreskówki. “Wangan” to opowieść o nocnych wyścigach i młodych kierowcach jeżdżących po miastach pod osłoną nocy. Znajdziemy tam idealnie narysowaną Toyotę AE86, Nissany Z i GTR-y oraz oczywiście BMW i Porsche. Supra jest prawdziwą “Królową” w tym środowisku, błyszczy lakierem i ma około 800 KM. Po prostu jest najlepsza. Taka ma być nawet w kreskówce. “Wangan” to również gra i cała seria komiksów – najlepsze źródło wiedzy o tamtejszych “Samurajach Nocy”.

Toyota Supra

Źródło: IMCDb

Studebaker Commander z 1950 roku czyli “Susie-The Little Blue Coupe”. Tytułowa “Susie” ma zadarty nos o obłym końcu – zupełnie jak Studebaker, który na środku pasa przedniego miał mieć trzeci reflektor. Zdecydowano się na okrągły ozdobny “kapsel”. W kreskówce Suzie to motoryzacyjne wcielenie “słodkiej idiotki” a po tym jak zostaje reanimowana jako hot-rod jest już gwiazdą pin-up. To jeden z przypadków gdy pojazd ma ludzkie cechy i przez historię o samochodzie próbuje się przekazywać “życiowe mądrości” (choć odbiorcy mają 3-6 lat).

“Susie”

Źródło: Youtube

To tyle. 

Świat kreskówek to nie tylko fikcja. To również próba pokazania świata realnego najmłodszym a starszym – przypomnienie, że świat realny to nie “cukierkowa” wizja tego, co próbowano nam przekazać w wieku kilku lat. Samochody pokazane w kreskówkach mają wiele zadań – są symbolem kraju, dopełniają wizerunek głównego bohatera lub mu przeczą. Potrafią być jak ludzie – mówią, mają supermoce i “super” … problemy. Potrafią latać, przenosić się w czasie i zamiast rdzewieć … chorują. Są narzędziem zabawy, ale i zagłady.

Umieszczanie ich w filmach animowanych ma wiele zalet, w tym najważniejszą – edukacyjną. Dzięki temu kolejne pokolenia są zarażane (jak to brzmi…) wiedzą o starej motoryzacji. Oglądając te kreskówki za kilkadziesiąt lat będą wiedzieć jak wyglądały czasy motoryzacji opartej o paliwa płynne. Usłyszą dźwięk silnika, pisk opon i doświadczą ułamka radości, jaka towarzyszyła właścicielom tych pojazdów w świecie rzeczywistym. To również wiedza o stylu życia poprzednich pokoleń – pasjonująca lekcja historii. Ciekawe czy Daihatsu znajdziemy w kreskówce? Z pewnością “gdzieś” zagrało.

* pisownia celowa

Klasyk w “kreskówce” – część pierwsza

Klasyk w “kreskówce” – część druga